InternetUA

Новини України та світу

Більше новин

Вижили не завдяки еволюції: людство пережило холод завдяки винахідливості.

Враховуючи нашу обмежену адаптацію до холоду, постає питання: чому наш вид став домінувати не лише на теплих землях наших предків, але й у всіх куточках земної кулі? Відповідь криється в нашій здатності розробляти складні культурні рішення для подолання життєвих викликів, повідомляють Inverse.

Дійсно, всі людиноподібні мавпи живуть у тропіках. Найдавніші відомі скам'янілості з людського роду (гомініни) походять з центральної та східної Африки. Гомініни, які розселилися на північ у вищі широти, вперше зіткнулися з низькими температурами, коротким днем, що обмежувало час на добування їжі, снігом, який ускладнював полювання, і крижаним вітром, який посилював втрату тепла з тіла.

Адаптація людини

Найдавніші сліди гомінідів, що жили на півночі Європи, походять з Гаппісбурга в Норфолку на сході Англії, де знайшли відбитки ніг і кам'яні знаряддя праці віком 900 000 років. У той час у Гаппісбурзі переважали хвойні ліси з холодними зимами, подібними до сьогоднішньої південної Скандинавії. Існує мало доказів того, що гаппісбурзькі гомініни залишалися на цьому місці протягом тривалого часу, що свідчить про те, що у них не було часу на фізичну адаптацію.

Досі залишається загадкою, як ці гомініни вижили в суворих умовах, що так відрізнялися від їхньої батьківщини. У регіоні немає ні печер, ні слідів притулків. Артефакти з Гаппісбурга прості, що не передбачає складних технологій.

Докази навмисного розведення вогнищ у цей час є спірними. Інструменти для пошиття приталеного, захищеного від негоди одягу з'явилися в Західній Європі лише майже 850 000 років потому. Багато тварин мігрують, щоб уникнути сезонних холодів, але гаппісбурзьким гомінінам довелося б подолати близько 800 км на південь, щоб відчутно змінити ситуацію.

Важко уявити, як гомініди переживали ті давні зими в Норфолку без вогню чи теплого одягу. Але той факт, що гомініни жили так далеко на півночі, означає, що вони, мабуть, знайшли спосіб пережити холод, і це, можливо, призведе до цікавих знахідок та археологічних відкриттів у майбутньому.

Мисливці з Боксгроув

Пізніші поселення, такі як Боксгроув у Західному Сассексі на півдні Англії, дають більше підказок про те, як давні гомініни виживали в умовах північного клімату. Стоянка Боксгроув датується майже 500 000 років тому, коли клімат погіршився до одного з найхолодніших періодів в історії людства.

Існують переконливі докази того, що ці гомініди полювали на тварин: від слідів порізів на кістках до кінської лопатки, ймовірно, простромленої дерев'яним списом. Ці знахідки узгоджуються з дослідженнями людей, які живуть як збирачі сьогодні, які показують, що люди в холодних регіонах залежать від тваринної здобичі більше, ніж їхні колеги в теплому кліматі. М'ясо багате на калорії та жири, необхідні для того, щоб пережити холод.

Скам'яніла гомілкова кістка гомініна з Боксгроув є міцнішою, ніж у сучасних людей, що свідчить про те, що вона належала високому кремезному гомініну. Більші тіла з відносно короткими кінцівками зменшують втрати тепла, мінімізуючи площу поверхні.

Фахівці з холодного клімату

Неандертальці, які жили в Євразії близько 400 000-40 000 років тому, мешкали в умовах льодовикового клімату. Порівняно з їхніми попередниками в Африці та з нами, вони мали короткі, сильні кінцівки та широке, м'язисте тіло, пристосоване для виробництва та утримання тепла.

Проте неандертальське випнуте обличчя і дзьобатий ніс є протилежністю того, що ми могли б очікувати від пристосуванців льодовикового періоду. Подібно до японських макак, що живуть у холодних регіонах, та лабораторних щурів, вирощених у холодних умовах, сучасні люди з холодного клімату, як правило, мають відносно високі, вузькі носи та широкі, плоскі вилиці.

Комп'ютерне моделювання стародавніх скелетів свідчить, що носи неандертальців були ефективнішими, ніж у більш ранніх, пристосованих до тепла видів, у збереженні тепла і вологи. Схоже, що внутрішня будова носа так само важлива, як і його загальний розмір.

Навіть маючи пристосовану до холоду статуру, неандертальці все одно були заручниками свого тропічного походження. Наприклад, їм не вистачало густого хутра інших ссавців льодовикової Європи, таких як шерстисті носороги та мускусні воли. Натомість неандертальці розвинули складну культуру, щоб впоратися з цим викликом.

Існують археологічні докази того, що вони виготовляли одяг і укриття зі шкур тварин. Також, сліди приготування їжі та використання вогню для виготовлення клею з березової смоли для скріплення знарядь праці свідчать про використання вогню неандертальцями.

Більш суперечливим є твердження деяких археологів, що кістки ранніх неандертальців з 400-тисячолітньої стоянки Сіма-де-Лос-Уесос на півночі Іспанії демонструють сезонні пошкодження, спричинені сповільненням метаболізму для переходу до сплячки. Автори стверджують, що ці кістки демонструють цикли переривчастого росту і загоєння.

Лише кілька видів приматів впадають у сплячку, наприклад, деякі лемури на Мадагаскарі та малі африканські бушбеби, а також карликові повільні лорі на півночі В'єтнаму.

Це може наштовхнути на думку, що люди теж можуть впадати в сплячку. Але більшість видів, які впадають у сплячку, мають невеликі тіла, за деякими винятками, такими як ведмеді. Тож у людей завелике тіло для переходу в сплячку.

Майстер на всі руки

Найдавніші скам'янілості "Homo sapiens" походять з Марокко і датуються 300 000 років тому. Але ми вийшли за межі Африки лише близько 60 000 років тому, колонізувавши всі частини земної кулі. Це робить нас відносними новачками в більшості середовищ існування, які ми зараз населяємо. За минулі тисячі років люди, що живуть у місцях з низькими температурами, біологічно пристосувалися до свого середовища, але в невеликих масштабах.

Одним з відомих прикладів такої адаптації є те, що в районах з низьким рівнем сонячного світла у людей розвинувся світлий відтінок шкіри, яка краще синтезує вітамін D. Геноми живих інуїтів з Гренландії демонструють фізіологічну адаптацію до багатої на жири морської дієти, корисної в холодну пору року.

Прямішим доказом є ДНК з однієї 4000-річної волосини з Гренландії, законсервованої у вічній мерзлоті. Волосся натякає на генетичні зміни, які призвели до кремезної форми тіла, що максимізувала виробництво та утримання тепла.

Наша тропічна спадщина означає, що ми все одно не змогли б жити в холодних місцях, якби не розробили способи витримувати низькі температури. Візьмемо, наприклад, традиційну інуїтську парку, яка забезпечує кращу ізоляцію, ніж сучасна зимова форма канадської армії.

Ця людська здатність до поведінкової адаптації мала вирішальне значення для нашого еволюційного успіху. Навіть у порівнянні з іншими приматами, люди демонструють меншу фізичну адаптацію до клімату. Поведінкова адаптація відбувається швидше і гнучкіше, ніж біологічна й завдяки цьому люди процвітають майже у всіх можливих екологічних нішах.

Источник: focus.ua

У Грузії знову протестують через закон про «іноагентів».

У Грузії знову протестують через закон про «іноагентів».

У Тбілісі біля парламенту Грузії знову зібралася акція протесту проти закону "про прозорість іноземного впливу", який є прямою компіляцією репресивного російського законодавства «про іноагентів».

InternetUA -
Polestar представила свій перший смартфон

Polestar представила свій перший смартфон

У Китаї представили Polestar Phone — перший смартфон автомобільного бренду Polestar. Як і передбачалося до презентації, це справді перейменований Meizu 21 Pro.

InternetUA 1
Один із найбагатших чоловіків у світі може потрапити до в'язниці: за що судять криптомільярдера Чжао.

Один із найбагатших чоловіків у світі може потрапити до в'язниці: за що судять криптомільярдера Чжао.

Засновник найбільшої у світі криптовалютної біржі Binance та один із найбагатших людей у криптоіндустрії Чанпен Чжао може провести у в'язниці три роки за порушення законів про боротьбу з відмиванням грошей.

InternetUA 1
Держдеп США вніс телемарафон  «Єдині новини»  до звіту про порушення прав людини в Україні.

Держдеп США вніс телемарафон «Єдині новини» до звіту про порушення прав людини в Україні.

Державний департамент Сполучених Штатів вніс телемарафон "Єдині новини" до свого звіту про порушення прав людини в Україні за 2023 рік. Текст документа оприлюднений на сайті Держдепу США. У розділі, присвяченому повазі до громадянських свобод, йде...

ЛМН -

Про головне в деталях. О. Сич. Про підсумки попередньої сесії обласної ради

Про головне в деталях. О. Сич. Про підсумки попередньої сесії обласної ради

_ Підпишіться на наш канал, щоб не пропустити головних новин Івано-Франківська та Прикарпаття: _ Сайт Івано-Франківського ОТБ "Галичина": _ Facebook: _ Twitter: _ Telegram:

Галичина 1

Всі консульства України припиняють надавати послуги чоловікам призовного віку.

Всі консульства України припиняють надавати послуги чоловікам призовного віку.

З 23 квітня українці призовного віку не зможуть отримати жодних консульських послуг у представництвах України за кордоном. Для них будуть доступні тільки документи, для повернення в Україну. Детальніше про законність такого пішення розповіла нарде...

ЛМН -

У Раді пропонують віддати бюджетні кошти з фінансування партій на ЗСУ.

У Раді пропонують віддати бюджетні кошти з фінансування партій на ЗСУ.

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт № 11189, який пропонує передати кошти, виділені для політичних партій, на оборонні потреби. Проєкт пропонує на період воєнного стану всі видатки держбюджету, направлені на державне фінансове забе...

ЛМН -

Чому кремлівські попи досі в Україні?

Чому кремлівські попи досі в Україні?

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одноголосно визнала російську православну церкву (рпц) інструментом кремлівської пропаганди та впливу, а главу рпц патріарха кирила та ієрархів — співучасниками злочинів росії проти України. Чому ж в Украї...

ЛМН -

Про головне в деталях. Є. Баран. В. Добрянський. Про українську книгу у часі війни

Про головне в деталях. Є. Баран. В. Добрянський. Про українську книгу у часі війни

_ Підпишіться на наш канал, щоб не пропустити головних новин Івано-Франківська та Прикарпаття: _ Сайт Івано-Франківського ОТБ "Галичина": _ Facebook: _ Twitter: _ Telegram:

Галичина 1