Kosatka.Media

https://kosatka.media/

Мільйон кубів на булочки: чому експерти проти продажу дешевого газу для бізнесу.

Мільйон кубів на булочки: чому експерти проти продажу дешевого газу для бізнесу

— Автор ЯРОСЛАВ МАРКІН, ЯНІНА ТКАЧУК

  • Регулювання цін може бути легко оскаржене в суді
  • Немає чіткого механізму продажу газу, що відкриває шлях до зловживань з боку контролюючих органів
  • «Дешевий» газ можуть використовувати не за призначенням

Наприкінці 2021 року Кабмін, щоб зменшити стрибок цін на продукти, змусив газовидобувників продавати 20% свого газу виробникам хліба, молока, олії та курятини за зниженими цінами. Але така ситуація обурює газовидобувників. Вони кажуть, що це зажене в кут вітчизняний видобуток. До того ж ніхто не гарантує, що якась пекарня при заводі «випадково» не використає кілька мільйонів кубів дешевого газу, які насправді підуть на промислові потреби.

Про це говорили представники газовидобувної галузі та експерти під час ток-шоу Energy Freedom. Kosatka.Media вислухала головні аргументи. Розказуємо, чому газовидобувники проти та до яких наслідків може привести державне регулювання у цій сфері.

Чи законні цінові обмеження

Експерти з газової сфери говорять, що криза з цінами на газ, яка почалась у 2021 році, показала: у Європі немає повністю лібералізованих ринків. Країни так чи інакше регулюють ціни на газ – навіть попри те, що деякі методи регулювання досить болісні для постачальників (зниження «енергетичних» податків, регулювання роздрібних і оптових цін, підтримка вразливих споживачів, вплив на державні компанії).

На думку генерального директора ТОВ «Нафтогазбудінформатика» Леоніда Уніговського, український ринок газу також потребує регулювання. Питання – в якому вигляді. Уніговський вважає, що слід було не змушувати компанії продавати якийсь обсяг газу газу дешевше, а повернутися до добре знайомого механізму постачальників зі спеціальними обов’язками.

«Це та новела, яка регламентована законом про ринок природного газу, яка дозволяє в разі економічно виправданих цін і у випадку економічно доведеної ефективності (чи економічних втрат постачальників) застосовувати компенсацію з держбюджету для цих заходів. Це було би більш логічно і для того є законодавча база» , – сказав Уніговський.

Юрист у газовій сфері Олег Бакулін вважає, що в Україні до ПСО не повернулися з точки зору піару , бо декларується, що ми нього відмовилися назавжди.

На його думку, від прийнятих рішень більше негативу, ніж позитиву, бо виробники вклалися у видобуток газу і розраховують на прибуток. А регулювання цін завдає їм збитків.

«Закон про ринок природного газу передбачає, що тільки в межах цього закону можна встановлювати ціни для кінцевих споживачів. Закон не дозволяє будь-яким чином впливати на видобувні компанії і встановлювати цінові обмеження» , – зазначив Бакулін.

Він сказав, що ідея допомогти виробникам соціально важливих продуктів може здаватися гарною, але закон «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», на основі якого прийнята постанова КМУ №1433, не розповсюджується на відносини на ринку природного газу .

«Тому з юридичної точки зору це не зовсім коректна постанова. Вона не може бути застосована. Якщо будь-який суб’єкт ринку, якого стосується ця постанова, спробує її оскаржити, то на 99% буде позитивний результат на користь цього суб’єкту» , – вважає Бакулін.

виробництво хліба

Для виробників хліба також встановили пільгові ціни на газ. Фото: shutterstock

Труднощі з продажем «пільгового» газу

Леонід Уніговський каже, що держава, змусивши продавати частину газу на біржі, не дала порядку організації проведення таких торгів.

«Міненерго отримало ще одну добу на доопрацювання цього порядку. Але виникають питання: яка буде ціна газу і як вона формуватися? Далі лоти. В поясненні Міненерго сказано, що лоти визначатиме сам постачальник. А можливо треба обмежити ці лоти, щоб не тільки трейдери могли купити невеликі обсяги газу, а й кінцевий споживач?» , – говорить Уніговський.

З ним погодився гендиректор НКЦ «Ньюфолк», інженер з видобутку нафти і газу Андрій Закревський . Він каже, що розібратися у постанові уряду дуже складно. А цим можуть скористатися численні контролюючі органи, щоб оштрафувати виробників газу.

«Я не зміг розібратися у постанові уряду, там, де про 20%. А це добре для умовного СБУшника, який завтра прийде на видобувне підприємство і скаже: «А як ви розрахували 20% з видобутку?». А ми не знаємо – чи нам взяти середню величину за 3 місяці, чи за майбутній період. Тому що ця величина змінюється. І тепер, коли мені сказали про 20%, не дай бог видобути більше! Бо тоді що – мене оштрафують, заберуть ліцензію, якщо я не правильно вирахую ці 20% від видобутку?» , – сказав Закревський.

Ризик зловживань: куди піде «дешевий газ»?

Експерти також не впевнені, що виробники продуктів використають весь обсяг «дешевого» газу для виробництва хліба, цукру або курятини, а не почнуть опалювати ним адміністративні приміщення чи виробляти інші продукти.

«Контроль за використанням такого газу відсутній. Неможливо відокремити один обсяг від іншого. Який обсяг « дешевого газу» потрібен виробнику? Я думаю, що він не зовсім буде відповідати тим потребам, які насправді потрібні для виробництва соціально важливих продуктів» , – сказав Бакулін.

«Чи не буде так, що їдальня при умовному феросплавному заводі, яка випікає булочки, випадково спожиє декілька мільйонів кубометрів газу? Де гарантія від таких зловживань? Ми прекрасно розуміємо ситуацію із продажем минулого року газу для газзбутів, які неможливо контролювати в частині відсутності зловживань. Чи не буде це повторенням тієї історіїч?» , – додав президент асоціації «Газові трейдери України» Андрій Мизовець .

Чи потрібно взагалі підтримувати виробників дешевим газом?

Деякі експерти вважають, що підтримувати виробників продуктів не потрібно. Натомість, на їхню думку, треба дати можливість заробити на високих цінах видобувникам газу, щоб в подальшому вони вклали отримані гроші у розвиток.

Так, Андрій Мизовець говорить, що виробники лукавлять та маніпулюють , коли говорять про високі ціни на газ.

«Справді, були пікові моменти, коли ціна доходила до 2000 євро за тисячу кубометрів. І саме в цей момент ми почали вирішувати проблему. Але давайте поглянемо на сьогоднішні ціни. Імпортний паритет європейських хабів в Україні опустився нижче 30 тис. грн за 1000 м3 . То може насправді особливої проблеми і немає?» , – запитав Мизовець.

Довідково: 13 січня, коли відбувалось засідання Energy Club, ціна газу з хабу TTF з доставкою до кордонів України складала 31,7 тис. грн/1000 м3 (дані УЕБ). 14 січня ціна зросла до 36,1 тис. грн .

Стоимость европейского газа в Украине

Варість європейського газу з доставкою до українського кордону. Фото: Українська енергетична біржа

На думку Мизовця, нинішня ситуація може прибрати з ринку підриємців, які не вміють вести бізнес в кризових умовах. Це полегшить роботу газовидобувникам, яким не доведеться продавати на нижчими цінами газ «неефективним» підприємцям.

«Можливо, слід визначити, чи є сенс підтримувати таких виробників? Чи, можливо, має бути «природній відбір» тих, які не вміють ефективно працювати, зважаючи на високу ціну на енергоносії. Я впевнений, що будуть компанії, які прийдуть на їхнє місце і працюватимуть набагато ефективніше. Може у цьому сенс кризи? Бо у нас доходить до абсурду – олія нашого виробництва коштує стільки ж, скільки оливкова, яку привозять з Італії зі сплатою всіх податків. Підтримуючи такі не досить ефективні виробництва, ми вбиваємо нашу газовидобувну галузь» , – сказав Мизовець.

Він нагадав про негативний досвід державного регулювання цін на газ – введення граничної ціни для населення, та для державних установ (яких має підтримувати Нафтогаз).

«Це привело до того, що зараз Нафтогаз продає населенню газ за такою ціною, якої навіть не вистачає, щоб сплатити ренту (яка встановлюється, виходячи з імпортного паритету за попередній період). Це абсурд – ви продаєте газ менше, ніж по 8 грн, а рента більша, ніж 8 грн. Ці механізми не ефективні – йде вимивання коштів з державної компанії і бізнесів по видобутку газу, які могли б розвиватися під час пікових цін» , – сказав Мизовець.

Чого хочуть видобувники газу

За даними Андрія Закревського, через природне падіння без додаткової дорозвідки українські видобувники газу будуть втрачати 10-15% видобутку щороку. Почався період, коли без інвестицій збільшити видобуток не вийде.

«За останні три роки сервісний ринок України скоротився приблизно на 60%. Єдиними компаніями, які зараз можуть підтримати грошима наше видобування, є китайські компанії. Всі інші світові компанії цього зробити не можуть через енергетичну кризу. Але і Китай зараз закриває свою економіку від глобальної кризи. Якщо вони закриються ще сильніше, то нам чекати якихось зовнішніх грошей не доводиться. Залишається розраховувати тільки на внутрішній ресурс, наявність ГТС та розгалужених сховищ газу. Тобто, ми опинилися в ситуації, коли падаємо, і допомогти нам крім нас самих нікому», – говорить Закревський.

На його думку, не повинно бути окремо виділених людей, які менше страждають від кризи.

«Це ні до чого гарного не приведе. Ми лише отримаємо нових олігархів, які існуватимуть за рахунок перекосів на ринку енергоносіїв. Правила повинні бути розумні і такі, які можна вирахувати. У постанові, яку ми отримали, як мінімум – незрозумілі речі, які відлякують інвесторів. А інвестиції нам конче необхідні. Доки ми не зможемо забезпечити 23 млрд м3 власного видобутку газу, наша ГТС буде стагнувати, і ми не зможемо бути автономними» , – підсумував Закревський.

Кабінет міністрів 30 грудня 2021 року ухвалив постанову, згідно з якою 20% газу, видобутого приватними компаніями, вносяться до списку продукції, торгівля якими здійснюється виключно на організованих товарних ринках.

Майданчиком для торгів визначено «Українську енергетичну біржу». Це розпорядження діє до 30 квітня 2022 року.

В Мінекономіки повідомили, що у січні приватні газодобувники продадуть на біржі 80 млн куб. м газу.

12 січня Кабмін оприлюднив порядок торгів «соціальним» газом.

С 14 января производители пищевых продуктов с существенной социальной значимостью могут подавать заявки для участия в торгах по продаже природного газа собственной добычи.

Теги: Кабмін, газ, ціна

Читайте також

Автомобільний газ за минулий рік подорожчав на 50%
Atlantic Council розкритикував Україну за регулювання цін на газ
Хакери атакували облгази Фірташа

Analyzing the target audience is considered task
Останні новини
В ISW заговорили о возобновлении контрнаступления ВСУ на двух участках фронта (карты).

В ISW заговорили о возобновлении контрнаступления ВСУ на двух участках фронта (карты).

Если в вопросе Кременной роспропаганда уже констатирует о начале наступательных действий защитников, то по запорожскому направлению пока раздаются лишь предупреждения о таких планах ВСУ.

Зеркало Недели

На Путина наплевали, в Украину едут лучшие танки, охота США на вагнеровцев.

На Путина наплевали, в Украину едут лучшие танки, охота США на вагнеровцев.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #жданов #олегжданов UA - Байден розповів, які танки отримають ЗСУ, США визнали ПВК "Вагнера" транснаціональною кримінальною організацією, Захід перестав боятися Путіна...

Мобилизация в Крыму и ад на Донбассе: Жданов дал обзор фронта за 26.

Мобилизация в Крыму и ад на Донбассе: Жданов дал обзор фронта за 26.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #жданов #олегжданов #донбасс #крым #фронт UA - Військовий експерт @OlegZhdanov дав детальний огляд ситуації на фронті станом на вечір 26 січня. До сих пор не подписаны...

1 15

Кремль признал провалы и провел новые перестановки в командовании орков.

Кремль признал провалы и провел новые перестановки в командовании орков.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #рф #кремль #армия #провал UA - Нові невдачі російської армії в Україні знову вплинули на командування, в якому Кремль провів деякі кадрові перестановки. На кого повіс...

Пригожин остался без  «крыши»  в Кремле, а Кадыров готовится к распаду России - Каспаров.

Пригожин остался без «крыши» в Кремле, а Кадыров готовится к распаду России - Каспаров.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #аргумент #пригожин #кадыров #каспаров #россия UA - Російський опозиціонер Гарі Каспаров оцінив перспективи ліквідації Пригожина і відповів, яку позицію займає Кадиров...

Кремль вызверился на Эстонию за рекордную помощь ВСУ: Таллин готовит жесткий ответ.

Кремль вызверился на Эстонию за рекордную помощь ВСУ: Таллин готовит жесткий ответ.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #freedom #эстония #путин #рф UA - Між Росією та Естонією назріває дипломатична війна - країни вислали дипломатів, зараз Таллінн на тлі активної підтримки ЗСУ готується...

Свихнувшийся Путин назвал новую цель  «спецоперации».

Свихнувшийся Путин назвал новую цель «спецоперации».

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #freedom #шейтельман #путин #рф UA - Політтехнолог та публіцист Михайло Шейтельман (@sheitelman) прокоментував нову заяву Путіна про цілі розв'язаної проти України вій...

2 23