InternetUA

https://internetua.com/

Для чого реформувати освіту: чотири міфи, які нас лякають.

Абсолютно ніхто з батьків чи педагогів не поставить під сумнів те, наскільки важлива школа для дітей. Саме тут вони формують базу знань та навичок, які допомагатимуть їм упродовж всього життя.

Оскільки світ змінюється дуже швидко, змінюватися мусить і шкільна система. Ті прийоми та практики, які працювали для дітей ще 10–20 років тому, стають все менш дієвими для сучасних школярів. Пандемія та повномасштабна війна створюють нові виклики, дедалі більше батьків висловлюють незадоволення шкільною освітою своїх дітей.

Тому в Україні продовжують впроваджувати освітню реформу. Не всі зміни подобаються батькам та вчителям, а деякі – відверто лякають. Це нормально, бо насправді ми боїмося не конкретних кроків, а невідомості. Невідомість породжує міфи, які спростовують аналітики Центру спільних дій.

Міф 1. Реформу освіти зараз немає сенсу проводити, бо після війни її згорнуть

Освітня реформа почалася задовго до повномасштабної війни – ще у 2017 році. Спершу вона охопила початкову школу: тоді першачки почали задоволено розповідати, що на уроках їм дозволяють не сидіти цілий день за партами, а частина навчання проходить у форматі гри.

Реформа старшої школи – це логічне продовження процесу, який запустили в країні ще 6 років тому. Вона закріплена законодавством та відбуватиметься безвідносно до війни. Більше того, війна завершиться, а діти у всіх українських громадах так само потребуватимуть справді якісної освіти.

Міф 2. Реформу проводять для того, щоб позакривати школи

Це не так. Мета реформи – зробити так, щоб кожна дитина громади змогла отримати доступну та якісну шкільну освіту.

Часто батьків та вчителів лякає й ображає формулювання «понизити ступінь школи». Воно справді може викликати негативні асоціації: ніби хтось хоче зробити школу «менш значимою». Насправді ж логіка реформи полягає в іншому.

За нею, початкову освіту діти будуть отримувати в початковій школі, базову середню – в гімназії, а профільну середню – у ліцеї. Там діти зможуть отримати кращу профільну освіту, щоб згодом легко вступити до бажаного університету. Початкова школа, гімназія та ліцей можуть бути окремими закладами або структурними частинами одного закладу. Саме громада вирішує для себе, скільки гімназій та ліцеїв їй потрібно й де їх краще розташувати.

Міф 3. Реформа вигідна лише обласним центрам і столиці

Практика показує, що ні. Навпаки, завдяки реформі менші громади можуть забезпечити дітям кращу шкільну освіту та успішно конкурувати з великими містами.

Один із прикладів – Славутська громада на Хмельниччині. Там для старшокласників працює академічний ліцей, який має 7 профілів: від інформатики й географії до англійської та української філології. Зараз колеги з різних громад приїжджають до міста, аби перейняти успішний досвід.

Серед них – освітяни Володимир-Волинської громади на Волині. Там планують відкрити один ліцей, який забезпечуватиме якісне профільне навчання для дітей не лише власної громади, але й сусідніх. У процесі реформування місцева влада постійно спілкується з батьками, вчителями та дітьми. Спершу реформа не дуже подобалася мешканцям громади, але зараз вони готові втілювати її. Особливо майбутні нововведення подобаються учням, заради яких і проводять реформу освіти.

Міф 4. Влада ухвалить вигідні для себе рішення, а людей ніхто не питатиме

Аби цього не сталося, на всіх етапах ухвалення рішень місцевому самоврядуванню варто прислухатися до думки батьків, вчителів та дітей. Адже реформа передусім має задовольнити їхні потреби. Для цього місцевій владі потрібно проводити в громадах опитування, публічні консультації й обговорення.

Державна політика у сфері освіти визначає чіткі законодавчі рамки, які місцева влада обов’язково повинна впровадити. Тому реформа – це не вигадки чи забаганки місцевих управлінців, а давно визначений державний курс на покращення доступності та якості освітніх послуг. Курс на європейське майбутнє, від якого ми не можемо відійти навіть під час повномасштабної війни.

Проте щодо багатьох важливих деталей громади мають свободу: які профілі матимуть ліцеї, де саме вони знаходитимуться, скільки класів там буде. Кожна громада має свої особливості, тому тут не можна просто підглянути, як зробили сусіди.

Аби рішення справді були вигідними для дітей громади, місцева влада проводитиме громадські обговорення. Їх варто відвідувати, адже це – шанс для батьків і вчителів озвучити свою думку й бути почутими, а також поставити запитання своїй місцевій владі й дізнатися про реформу більше.

Під час роботи Герберту спало на думку створити уніфіковану «мову кольорів», більш об’єктивну та передбачувану. Таку, в якій опис кожного окремого ...
Останні новини

Солдат ЗСУ, який втік з поля бою у Херсонській області, потрапив до дисциплінарного батальйону.

Солдат ЗСУ Анатолій Л. засуджений до двох років тримання у дисциплінарному батальйоні за втечу з поля бою у Херсонській області. Про це редакція 368.media   дізналася із вироку Біляївського райсуду Одеської області за ст. 429 КК.

InternetUA

Нова функція «Канали» WhatsApp додає соціальні мережі у додаток для обміну повідомленнями.

Нова функція «Канали» WhatsApp додає соціальні мережі у додаток для обміну повідомленнями.

Найновіша функція WhatsApp надає зовсім інший тип обміну повідомленнями в найпопулярнішій у світі програмі чату. Він називається Канали, і він розроблений спеціально для трансляцій один до багатьох, а не для розмов.

InternetUA

Сенсационное заявление! Войска НАТО зайдут в Украину? Названо главное условие.

Сенсационное заявление! Войска НАТО зайдут в Украину? Названо главное условие.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #freedom #нато #киев #заявление UA - Колишній генсек НАТО Андерс Расмуссен заявив, що низка країн Альянсу можуть запровадити свої війська до України, якщо Києву не буд...

В Госдуме внезапно набросились на Путина - Яковенко назвал главную причину.

В Госдуме внезапно набросились на Путина - Яковенко назвал главную причину.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #freedom #яковенко #путин #госдума #россия UA - Журналіст і соціолог Ігор Яковенко прокоментував резонансну заяву російського депутата Затуліна з критикою на адресу Пу...

Покушение на Путина. Кремлевскую моль хотят ликвидировать? - Пьяных

Покушение на Путина. Кремлевскую моль хотят ликвидировать? - Пьяных

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #балаканка #путин #покушение UA - Серед охорони Володимира Путіна є люди, котрі можуть вирішити питання його існування. Коли це станеться, у новому випуску "Балаканки"...

Пора отползать из Украины. Москва хочет подписать мирные соглашения. Симоньян все разболтала

Пора отползать из Украины. Москва хочет подписать мирные соглашения. Симоньян все разболтала

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #наки #армияроссии #скабеева UA - Маргарита Сімоньян назвала плани, які розглядаються у Кремлі. Зокрема, це "відповзання" із тимчасово окупованих територій України. Де...

Реакция ботоксного поражает. Пьяных выдал правду о Путине и подлодке  «Курск»

Реакция ботоксного поражает. Пьяных выдал правду о Путине и подлодке «Курск»

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #путин #россия UA - Володимир Путін лише одного разу зустрічався з реальними людьми, а саме після події з підводним човном "Курськ". Після фіаско на зустрічі він виріш...

Дроны: какую роль они играют и как долетают до Киева и Москвы - Би-би-си объясняет.

Дроны: какую роль они играют и как долетают до Киева и Москвы - Би-би-си объясняет.

Беспилотники стали неотъемлемой частью войны в Украине. Но если многие месяцы речь шла об атаках России на украинские города, то теперь дроны долетают и до Москвы. В чем цель таких атак? Почему именно дроны и как их выбирают? Объясняет военный обо...