InternetUA

https://internetua.com/

Новаторське дослідження розкриває вподобання комарів щодо запахів.

Намагвшись перехитрити найсмертоноснішу тварину у світі, дослідники вивчають комарів в унікальних умовах, які імітують їхні природні мисливські угіддя. Отримані ними результати дають змогу отримати захопливі відомості про стратегію полювання цих істот і можуть стати вирішальним фактором у нашій боротьбі з хворобами, які переносять комарі.

Уявіть собі нічне поле битви, величезне, наче хокейна ковзанка, де 200 крилатих вампірів, ведені привабливим запахом людини, починають нічне полювання. На відстані вчені спостерігають за цим моторошним видовищем, піджививши насичене непереборним ароматом людської присутності повітря, приманює їх дедалі ближче. Їхньою метою є розкриття первісних тригерів, які стимулюють цих смертоносних мисливців, пише Science.

Ні, це не сцена з майбутнього фільму жахів. Радше, це найбільший нюховий тест з множинним вибором для комарів, який коли-небудь проводили, амбітний експеримент під керівництвом Конора МакМенімана, молекулярного біолога з Університету Джона Гопкінса. Завдання тесту — розгадати загадку, чому ці смертоносні комахи віддають перевагу певним особинам. Наслідки цього дослідження, на думку МакМенімана, можуть сприяти розробці інноваційних пасток і репелентів, які потенційно захистять людство від смертельних захворювань, що переносяться комарами.

Мануела Карнагі, еколог з поведінки комах з Університету Грінвіча, високо оцінює перехід від контрольованих лабораторних умов до більш реалістичного середовища. "Такий підхід дійсно покращує наше уявлення про поведінку комарів", — вважає вона.

Комарі — найсмертоносніші вбивці на Землі, які щорічно забирають життя 700 000 людей. Вони є переносниками таких смертельно небезпечних захворювань, як лихоманка денге і жовта лихоманка. Anopheles gambiae, вид комарів, особливо поширений в Африці на південь від Сахари, є сумно відомим переносником малярії, що призводить до смерті понад 600 000 людей на рік.

Виявивши присутність людини, комарі приваблюються запахами тіла, вуглекислим газом, що видихається, і теплом тіла. Їхні спеціалізовані нюхові нейрони, розташовані на вусиках, здатні вловити запах тіла з неймовірної відстані в 60 метрів, а тепло тіла допомагає їм точно визначити ціль.

Однак, комарі, схоже, з якихось причин віддають перевагу одним людям перед іншими. Дослідження традиційно проводилися в невеликих лабораторіях, що обмежує наше розуміння того, як комарі приваблюються на великих відстанях або як вони обирають між конкуруючими запахами.

Щоб імітувати більш природне середовище, МакМеніман і його команда організували оригінальний експеримент. Добровольці розташувалися в наметах, оточених величезною екранованою ареною, заповненою ненажерливими комарами в пошуках наступної порції крові. З наметів учені спрямували запахи тіла і вуглекислий газ повітропроводами, які вели в зони посадки, підігріті до середньої температури людського тіла.

Озброївшись інфрачервоними датчиками, дослідники спостерігали за тим, які посадкові майданчики вибирають голодні комарі. Попри широту арени, різні запахи, навколишні звуки і погодні умови, комарі виявляли явну перевагу до певних особин.

Дієго Хіральдо, нейробіолог і співавтор дослідження, захоплений цим феноменом. "Ці крихітні істоти переміщуються величезними просторами, щоб знайти крихітні посадкові платформи завширшки заледве 10 сантиметрів, орієнтуючись винятково на запахи", — каже він, захоплюючись їхньою навігаційною доблестю.

Згодом дослідницька група проаналізувала хімічний склад шкіри добровольців, щоб зрозуміти унікальність їхнього запаху. Вони виявили, що комарів особливо приваблюють ті, хто виділяє суміш карбонових кислот — жирних виділень, які зволожують і захищають нашу шкіру. Цей компонент також міститься в сирі "Лімбургер", відомому магніті для комарів.

Навпаки, аромати, багаті на евкаліптол, хімічну сполуку, що міститься в таких рослинах, як шавлія та евкаліпт, були менш привабливими для комарів. При виборі між вуглекислим газом і запахом тіла комарі віддавали перевагу останньому.

Карнагі вважає, що ці результати підтверджують попередні дослідження. Вона припускає, що додавання в майбутні дослідження ще однієї змінної — вологості — може ще точніше імітувати реальні умови. Вологість, пояснює вона, є ще одним аспектом, який спонукає комарів приземлятися.

У довгостроковій перспективі, сподівається Джиральдо, розуміння найбільш і найменш привабливих для комарів запахів може виявитися корисним у боротьбі з малярією. Запахи, яким надають перевагу комарі, можна буде використовувати як приманку в пастках, а найменш улюблені — як основу для репелентів.

"Ці істоти — незвичайні мисливці, — розмірковує Гіральдо, — а ми, на жаль, дуже часто є їхньою здобиччю".

Вебдизайн, що не виключає жодного користувача.
Останні новини
До слез! Херсон уходит под воду, жители покидают город.

До слез! Херсон уходит под воду, жители покидают город.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #freedom #фридом #херсон #гєс RU - Что происходит в Херсоне после подрыва россиянами дамбы Каховской ГЭС? Журналист телеканала FREEDOM побывала в городе и пообщалась с...

️ Срочная пресс-конференция Зеленского: Каховка, Бахмут, демобилизация.

️ Срочная пресс-конференция Зеленского: Каховка, Бахмут, демобилизация.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #зеленский #бахмут #каховка UA - Повне відео прес-конференції президента України Володимира Зеленського 6 червня 2023 року від прес-служби глави держави. До сих пор не...

Россия уничтожила  «Леопарды» ! Не обошлось без позора.

Россия уничтожила «Леопарды» ! Не обошлось без позора.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #рф #россия #леопард RU - Россиянам показали кадры уничтожения "Леопардов", однако впоследствии оказалось, что это не танки, а обычная сельскохозяйственная техника. До...

Жданов за 6 июня: катастрофа на юге, Крымский мост и  «хорошие русские».

Жданов за 6 июня: катастрофа на юге, Крымский мост и «хорошие русские».

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #жданов #каховка Канал Олега Жданова - @OlegZhdanov UA - Військовий експерт Олег Жданов прокоментував підрив дамби Каховської ГЕС, оцінив ситуацію на фронті та головні...

НЕ удалять! Как соцсети блокируют видео военных преступлений - Расследование Би-би-си.

НЕ удалять! Как соцсети блокируют видео военных преступлений - Расследование Би-би-си.

Расследование Би-би-си о том, как и почему вместе с удаленными в соцсетях видео из зон вооруженных конфликтов исчезают потенциальные свидетельства и доказательства военных преступлений. МЫ ЗАПУСТИЛИ EMAIL-РАССЫЛКУ. ОСТАВАЙТЕСЬ В «КОНТЕКСТЕ»: Подпи...

Редкие кадры из-под Бахмута. Трофейные танки в деле. ВСУ кошмарят русских их же оружием

Редкие кадры из-под Бахмута. Трофейные танки в деле. ВСУ кошмарят русских их же оружием

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира #freedom #ВСУ UA - ЗСУ зібрали трофейні танки та сформували з них цілу наступальну роту, яка не дає спокою росіянам на сході України. Подробиці дивіться у сюжеті. До с...