Продлите себе жизнь. Пять советов, как оставаться здоровым как можно дольше

Оксана Скиталинская

врач-диетолог, основатель Академии Долголетия Dr. Skytalinska

Люди часто забывают или не задумываются никогда о том, что их тело и есть их самым бесценным капиталом

«Бажаю вам жити всі дні свого життя». Якби Джонатан Свіфт, автор цієї прекрасної фрази і Мандрів Гулівера, жив у наш час, він би точно був би спікером на футуристичних, біохакерських і довгожительських тусовках.

Бо саме ці слова якраз і є сенсом наукових робіт вчених по всьому світу — продовжити здорове життя людині (healthspan), а не просто тривалість життя (lifespan).

Більшість людей навіть близько не живуть всіх днів свого життя. Якщо по паспорту вони ще вважаються живими, то незворотні метаболічні порушення (ми це називаємо хворобами), які відбулися в їхніх тілах, людьми, сповненими життя, назвати їх не дають.

Ми живемо у світі достатку, часто вживаємо слово «свобода», і справді у нас повна свобода вибору — вибирати здоров’я, або жити як прийдеться.

Їжа — перший компроміс, на який ми готові йти

Звісно, ми не навмисно вибираємо шкідливі звички — ми просто занадто зайняті, занадто втомлені. Наші бюджети та графіки занадто напружені, а їжа — перший компроміс, на який ми готові йти.

Наступний компроміс — фізична активність.

І сон — також компроміс.

А через деякий час наступає мить (як правило, у кабінеті лікаря), коли ми відкриваємо для себе сумну правду: у нас більше немає свободи.

Люди забувають (або не задумуються ніколи), що їхнє тіло і є їхнім найбезціннішим капіталом. Жоден будинок, наворочена квартира, омріяний автомобіль чи кар'єра ціною власного здоров’я не зрівняється з комфортом здорового тіла.

Метаболічний синдром і один із його проявів — інсулінорезистентність набули і набувають неймовірного розмаху.

Вони не з’являються в один день. Вони є результатом щоденних виборів. Ні, не політичних, а життєвих.

Число тих, хто ступив на цей слизький щлях передчасного старіння, жахає. Чесно кажучи, я вже дивуюсь, коли бачу пацієнта без ознак резистентності до інсуліну — і їхня кількість зменшується з кожним роком.

І от що вражає: на відміну від генетичних розладів, цей фантомний синдром цілком реально попередити.

Що нас збиває з пантелику — якщо нас все ж накрило бажання стати на здоровий шлях?

1. Багато різної інформації: те їж, те не їж, роби зелені смузі, відмовся від кави, пасльонових, бобових, від «молочки», їж фрукти, не їж фрукти, пийте по 2−3 літри води незважаючи на вік, стать, стан серця та судин і так далі.

2. Багато «суперфудів»: кокосове масло, ягоди годжі, насіння чіа, чай матча, чай улун, авокадо, «натуральні олії» ті інші продукти, які мають якісь «особливі» властивості. Лише купіть.

3. Багато «здорових продуктів»: «здорові» сніданки, які треба лише залити водою чи молоком, без ліку «здорових» батончиків, полиці з солодощами «без цукру» (на фруктозі), купа пакетиків із висівками (не знаєш, яку взяти, бо в анотації до кожної виробники описали про майже магічні властивості, щоб купили всі пакетики одразу).

4. Багато «марафонів похудєнія», де «плани пітанія» ніби-то пишуть співачки, спортсмени та люди із триденним «сертифікатом» «дієтолога» з масовою розсилкою, які «лише за місяць» зроблять з вас копією цієї співачки чи акторки. Додам, що я — за популяризацію здорового простого харчування, але я проти подібних марафонів. Бо здорове харчування — це система життя, яка не вкладається в 28 днів (а що з 29-го буде?), це — як дихання, як сон. Ми ж не влаштовуємо марафони зі сну, чи марафони з чищення зубів.

5. Багато псевдонаукової інформації, замаскованої під наукову — коли щось пояснюється, вживаються ніби і медичні, і наукові терміни, але все зводиться до якихось «трансцедентальних ван» чи пояснень, які «шлаки» виводить «детокс» на соках. Ще для більшого втирання в довіру використовуються такі слова, як «академік» (Нью-Йоркської академії наук, наприклад), чи «магістр» (світової асоціації чогось там).

Достатньо п’яти пунктів, інші можете і ви доповнити. А чому так відбувається?

Бо у людини є вроджена, еволюційно відшліфована якість — вибирати легший шлях. Якщо можна не напрягатися, то краще не напрягатися. Якщо можна відкупитися, то простіше відкупитися.

Тому тим, хто має гроші, пропонуються «суперфуди» і все із дописом «супер», «лакшері» та «VIP». Якби не велись, не було б пропозицій.

Серед тих, хто грошей має мало, в хід ідуть «бабушкіни рєцепти» і «простоє чудо-срєдство с удівітєльнимі свойствами», типу соди, перекису водню, упареної сечі та «зарядженої» транскосмічними променями води. Чи просто шунгіт. Ковбаса і рецепти торта со згущьонкой також присутні.

Просто от так от взяти і побігти — то не то. Грошей не потрачено, значить, фігня. Їсти зелень, взявши в руку пучок — теж фігня, то має бути «тьоплий салат з гімалайською сіллю», чи «різотто», чи «крутон». І смузі, бо то якось ніби аристократично, а жувати — то по-плєбєйські.

Друзі, так, я знаю, що пишу багато емоційно-мотиваційних текстів. Знаю, що, можливо, хочеться більше конкретики. Як показує мій досвід, конкретика має бути дозованою і чіткою. Але чи повірите ви їй?

Наприклад.

1. Їжте просту їжу: листя, коренеплоди, ягоди, овочі, горіхи, яйця, бобові, кисломолочні, рідше — м’ясо. Не заморочуйтеся зі складними рецептами, краще почитайте наукову літературу або повчіть анлійську мову, щоб читати найновішу наукову інформацію.

2. Їжте дозовано, тобто поснідали — повечеряли. Ну можна інколи щось і вдень поїсти. І міф про обов’язковість сніданку, всього лише один з міфів.

3. Не їжте і не пийте перероблене, типу тортів, печив, цукерок, солодких вод, алкоголю. Штучні ароматизатори надають харчовому лайну, яке стильно називають чіпсами, а також крекерам, печиву, морозиву, сухим сніданкам та іншим технологічно обробленим продуктам, тих ароматів та смаків, які нам подобаються. Головним критерієм при виробництві таких продуктів є не турбота про ваше здоров’я, не рівень вашої енергії, не потреба вашої дитини в зміцненні тіла і розвитку мозку, і, звісно же, не ваше бажання скинути вагу, а прибуток. Виробники прекрасно розуміють, що все вирішує смак.

4. Не куріть. Всякий дим, який наповнює ваші легені, звідки б він не йшов, тягне вас на кладовище.

5. Рухайтеся. Максимально багато. Нехай хоч весь день. Якщо вважаєте, що ходьби достатньо, подумайте: непрацюючі м’язи інших частин тіла страждають і атрофуються, що також не уберігає від проблем зі здоров’ям. Тому і силові, і розтяжка, і дуже швидка ходьба, і біг, і танці, і все, після чого болять м’язи і швидше б'ється серце.

Щоб бути якомога довше здоровим, не обов’язково хитромудрствувати. Все набагато простіше.

Нагадаю, що харчування — це не таблетка від проносу чи від головного болю. Ефект наступає пізніше, але дія його набагато сильніша за ліки.

Текст публікується з дозволу авторки

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Більше блогів тут

Новости по теме

В шляпе-панаме. 61-летняя Мадонна взбудоражила Сеть селфи топлес

Знаменитая американская поп-певица поделилась неожиданным селфи, которое она сделала в кухонном зеркале.

Говорите это своим близким. Семь фраз, чтобы сохранить теплоту в отношениях

Близкие люди нуждаются не только в признаниях в любви

1

Пять причин отправиться на Джарылгач

Это одно из самых красивых мест в мире

Они меня не слышат. Как говорить с детьми и подростками

Не принимайте злость, обесценивание, сопротивление на свой счет

2

Говорят художники. Карантин и искусство, Ройтбурд, новый подход к политике и предчувствие Майдана — интервью с арт-дуэтом Krolikowski Art

Как коронавирусный карантин отразился на художниках, что они думают о попытках отправить Александра Ройтбурда в отставку и какой, по мнению деятелей культуры, должна быть политика в Украине — НВ поговорил с арт-дуэтом Krolikowski Art.

Продолжая просматривать Новости Украины (UAZMI), вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь на использование файлов cookie