Виробники тепла повинні будуть купувати газ за ринковими цінами – Коболєв.

Виробники тепла повинні будуть купувати газ за ринковими цінами – Коболєв

— Автор ЯРОСЛАВ МАРКІН

Україна повинна перестати стримувати ціни на природний газ для виробників тепла, аби її газовий ринок відповідав європейському.

Також на шляху до цього Україна повинна оновити Кодекс ГТС і провести анбандлінг в сегменті розподілу газу. Про це сказав глава правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв під час брифінгу «П'ять років газової незалежності», повідомила Kosatka.Media .

  • Повне скасування ПСО

Одне із завдань на шляху до європейської моделі ринку газу – скасування спеціальних обов'язків (ПСО) у сфері теплоенергетики. Зараз зобов'язання продавати газ виробникам тепла за цінами, нижчими за ринкові, лежить на «Нафтогазі».

Наприклад, у листопаді 2020 року оптова ціна на природний газ для виробників тепла в рамках ПСО, становить 5375,37 грн/тис. м3 . (без ПДВ і витрат на транспортування). При цьому для населення той же «Нафтогаз» продає блакитне паливо по 6330 грн/тис. м3 (домогосподарства почали купувати природний газ за ринковими цінами з 1 серпня 2020 року).

Скасування ПСО для виробників тепла означатиме, що вони будуть купувати газ за ринковими цінами, а не за тим, які встановлює держава. Відповідно, і їхня продукція – тепло – подорожчає .

За словами Коболєва, скасовувати спеціальні обов'язки щодо великих теплогенеруючих підприємств (шість державних ТЕЦ) буде складно. Серед причин – вони досі у держвласності, вони не змогли стати прибутковими і не генерують достатньо грошових потоків, щоб розплачуватися за природний газ.

При цьому Коболєв навів приклад з Новороздільською і Новояворівською ТЕЦ, які Нафтогаз взяв в управління, відновив їхню роботу і пройшов опалювальний сезон 2019-2020 років. За його словами, в компанії мають намір вивести їх у беззбиткову діяльність у наступному опалювальному сезоні.

«Думаю, «Нафтогаз» міг би допомогти уряду врегулювати питання з шістьма державними ТЕЦ. Це відкрило б шлях до повного скасування ПСО на ринку теплової генерації», – пояснив Коболєв.

  • Оновлення Кодексу ГТС

Ще одне завдання – оновлення Кодексу газотранспортної системи України.

«Кодекс ГТС України потрібно привести до європейського стандарту. Ми часто чуємо розмови про біржу, як було б добре збільшувати обсяги, про те, що у нас є певні неефективності з точки зору небалансів. Все це лікується нескладно. Європейський Кодекс ГТС вимагатиме більшого порядку від учасників ринку, в першу чергу – від операторів розподілу газу (облгазів), які повинні діяти чітко, не дискримінувати нікого», – сказав Коболєв.

  • Полноцінний анбандлінг у сегменті розподілу газу

Третє завдання – анбандлінг у сегменті розподілу газу.

Повноцінний анбандлінг (поділ сфер продажу і транспортування газу) в Україні стався в сегменті транспортування газу високого тиску (компанію «Укртрансгаз» відокремили від «Нафтогазу», утворивши незалежну компанію «Оператор ГТС України»).

«Цього поки не сталося на рівні компаній, які займаються розподілом газу – облгазів і газозбутів. Ми вважаємо, що повноцінне завершення анбандлінгу дозволить кінцевому користувачеві отримувати всі переваги незалежного ринку природного газу», – сказав Коболєв.

Нагадаємо, Енергоатом у 2021 році планує отримати на 67% більше доходу, ніж в цьому році – якщо Кабмін змінить для нього модель покладання спеціальних обов'язків (ПСО) з товарної на фінансову. Однак зміна моделі неминуче означатиме зростання цін для населення .

Теги: газ, Нафтогаз, Коболєв, ГТС, ПСО

Читайте також

«Нафтогаз» оголосив торги на закупівлю аудиторських послуг з аудиту фінансової звітності та з підготовки до випуску єврооблігацій
З початку опалювального сезону Україна знизила запаси в ПСГ на 6,4%
Будівництво газопроводу «Північний потік-2» планують відновити у грудні

Kosatka.Media

https://kosatka.media/

Новости по теме
Финансирование программы субсидий нужно увеличить на 10 млрд грн. Минсоцполитики Лазебная.

Финансирование программы субсидий нужно увеличить на 10 млрд грн. Минсоцполитики Лазебная.

Министерство социальной политики просит Министерство финансов об увеличении финансирования программы субсидий. Ведомство просит дополнительные на 10 млрд гривен.

Цензор.НЕТ

День Соборности Украины: исторические факты и нынешние реалии.

День Соборности Украины: исторические факты и нынешние реалии.

День соборности Украины ежегодно отмечают 22 января. Этот праздник символизирует единство украинских земель. Об истории праздника и его традициях – в сюжете. _______________________________ Телеканал ДОМ – твой новостной канал. Подпишись: Сайт кан...

Печальные последствия праздников  «по-домашнему»  в Крыму.

Печальные последствия праздников «по-домашнему» в Крыму.

В Симферополе сразу после боя курантов в новогоднюю ночь загорелся Неаполь Скифский. Причина пожара – неудачно запущенный в нескольких метрах фейерверк. А уже в ночь на 2 января в городе загорелся склад канцелярских товаров, его тушили на протяжен...

Возвращение незаконно удерживаемых украинцев из ОРДЛО: назван маршрут.

Возвращение незаконно удерживаемых украинцев из ОРДЛО: назван маршрут.

Незаконно удерживаемых в ОРДЛО украинцев вернут домой по маршруту Ростов-на-Дону – Минск – Киев. Об этом в комментарии Радио Свобода сообщила Уполномоченный Верховной Рады по правам человека Людмила Денисова. Другие детали неизвестны. Ранее сообща...

Гусев — в зоне ООС:  «Военную технику для ВСУ будут ремонтировать быстрее».

Гусев — в зоне ООС: «Военную технику для ВСУ будут ремонтировать быстрее».

Военную технику для Вооруженных Сил Украины будут ремонтировать быстрее. Об этом сообщил директор государственного концерна "Укроборонпром" Юрий Гусев во время рабочего визита в Луганскую область. Он вместе с руководством области побывал в зоне пр...

Новости 22:00 за 22 января 2020 года

Новости 22:00 за 22 января 2020 года

00:00 Смотрите в этом выпуске: 00:28 Задержаны четверо подозреваемых в причастности к пожару в Харьковском доме для пожилых людей. 04:12 Соболезнования родным погибших при пожаре людей выразил в разговоре с Президентом Владимиром Зеленским новый л...

42 ранения: в Тернополе обстреляли мальчика

42 ранения: в Тернополе обстреляли мальчика

В Тернополе обстреляли 11-летнего мальчика, который возле школы катался на санках. Из ран достали более 30 инородных тел, похожих на дробь. _______________________________ Телеканал ДОМ – твой новостной канал. Подпишись: Сайт канала: Facebook: Tel...