Госрегулирование цен сводит на нет работу независимых поставщиков газа.

Держрегулювання цін зводить нанівець роботу незалежних постачальників газу

— Автор ЯНІНА ТКАЧУК

Фіксована ціна на газ для всіх постачальників – це повернення до ручного управління і відмова від реформи енергосектору та взятих на себе Україною зобов'язань перед ЄС в цьому питанні. Будь-яке ручне регулювання – погане для вільного ринку і спричинить за собою створення ще одного монополіста в особі НАК «Нафтогазу», але вже адміністративним шляхом.

Таку думку висловив CEO ETG.UA, незалежного провайдера енергії, Володимир Шведкий, коментуючи ініціативу Міненерго і Юрія Вітренка про обмеження ціни на газ для «вразливих» споживачів , передає Kosatka.Media.

«Фіксування ціни на рік за зимовими котируваннями – це абсолютно не продуктивний і не продуманий крок, який може привести навесні, восени і влітку до зростання цін і збільшення витрат споживачів на закупівлю газу. Ініціатива «ціни – хаб мінус» – це, по суті, заморожування ринку. У зв'язку з цим скажу, що сьогодні і так створена на ринку монополія НАК «Нафтогаз» перетворила ринок в «хаб мінус». Ми спостерігаємо це протягом декількох місяців. НАК і сьогодні торгує за цінами «хаб мінус», йому нічого не заважає продовжувати це робити, вбираючи на ринку активних клієнтів, які готові змінити постачальника заради короткострокової економії» , – зазначив Шведкий.

Він констатував, що подібні пропозиції від регуляторів приносять лише великі розчарування, в першу чергу, незалежним постачальникам, які вклали гроші в цей бізнес.

«Наприклад, наша компанія проінвестувала більше 10 млн грн у створення інфраструктури для комфортного обслуговування споживачів, і для нас це додаткові ризики. Пропозиції пана Вітренко підривають довіру інвесторів до галузі, так як немає впевненості, що реформа енергоринку буде доведена до кінця. Виниклий на ринку негативний фон не сприятиме поліпшення інвестклімату в Україні залученню в цей сегмент нових гравців енергетичного рітейлу з Європи та інших країн» , – відзначив Шведкий.

Він додав, що представники бізнесу готувалися не один рік до відкриття ринку газу для населення і сподівалися на його прозорість і рівні конкурентні умови. Але задумане знову зривається.

«Тим не менше, ми не відмовляємося від наших намірів працювати в цьому ринку. Ми і далі готові інвестувати в цей напрямок бізнесу, тому що Україна в цілому стала на шлях відкритих ринків і у нас залишається надія, що рано чи пізно і цей ринок запрацює, і ми зможемо зробити гідну пропозицію нашим клієнтам», – запевнив Шведкий.

Він зазначив, що те, що відбувається на ринку поставок газу населенню останні 5 місяців, складно назвати ринком.

«Це квазі-ринок, створений для двох гравців, на якому повна гегемонія у діючих газзбутів (колишні постачальники по ПСО), які утримують клієнтів від переходу, і у НАК «Нафтогаз». НАК активно нарощує портфель споживачів за рахунок доступу до газу українського видобутку – Укргазвидобування, а також демпінгу» , – сказав Шведкий.

Він пояснив, що додаткові переваги Нафтогазу дає статус «постачальника останньої надії», за яким він обслуговує споживачів на умовах «ринок мінус». Ці вигоди дозволяють роздрібній компанії Нафтогазу користуватися перевагами в поставках газу населенню.

«Рано чи пізно така конкуренція закінчиться підвищенням цін не тільки для клієнтів газзбутів, але і для клієнтів НАК «Нафтогазу». Модель ведення бізнесу Нафтогазом у роздрібних продажах дозволяє в короткий проміжок часу від 3 до 6 місяців зібрати великий пул клієнтів, «купивши» їх за низькою ціною. Надалі НАК підвищує ціни, і покупці відчувають себе обдуреними. Те, що відбувається, дає мені підстави стверджувати, що поки ринку, чесного і прозорого, якого всі ми очікували, немає», – констатував представник енергобізнесу.

Незалежним комерційним компаніям знайти себе в такому «ринку» досить складно з двох причин, каже Шведкий:

перша – відсутність вільного доступу до ресурсу газу Укргазвидобування. Це не дозволяє створити внутрішній индикатив для закупівлі природного газу для продажу на роздрібному ринку.

друга – монополія газзбутів на масив даних про споживачів, їхню історію споживання. Ця інформація необхідна постачальнику для ефективного управління роздрібним портфелем клієнтів.

Шведкий також додав, що при впровадженні будь-яких змін на ринку поставок газу населенню влади важливо не забути про незахищені верстви населення і необхідність розвивати механізм надання субсидій для полегшення пенсіонерам та малозабезпеченим сім'ям придбання енергоресурсів.

Нагадаємо, економіст Павло Кухта вважає, що Україні замість ручного управління цінами на газ краще зайнятися підвищенням ефективності системи субсидій.

Читайте також: ФАВОРОВ: ШТУЧНЕ ЗНИЖЕННЯ ЦІН НЕ ВИРІШИТЬ ПРОБЛЕМ РИНКУ ГАЗУ

Теги: газ, Ринок газу, інвестиції, ціна

Читайте також

Фаворов: Штучне зниження цін не вирішить проблем ринку газу
Економіст: Замість повернення ПСО треба вдосконалити систему субсидій
В США готують нові санкції проти «Північного потоку-2»

Kosatka.Media

https://kosatka.media/

Новости по теме
Первые дни вакцинации: как себя чувствуют привитые

Первые дни вакцинации: как себя чувствуют привитые

Прививки от коронавируса уже получили медики в Днипре, Харькове, Херсоне, Виннице. В ближайшие дни вакцину доставят в Мариуполь. Как себя чувствуют те, кто уже привился, смотрите в нашем материале. _______________________________ Подпишись на кана...

«Большое строительство»  в Одесской области: полмиллиарда гривен на школы и детские сады.

«Большое строительство» в Одесской области: полмиллиарда гривен на школы и детские сады.

Полмиллиарда гривен на школы и детские сады. Шесть учебных заведений в этом году отремонтируют в Одесской области в рамках президентской программы "Большое строительство". Кроме того, на выделенные деньги также построят четыре новые школы в поселк...

Индексация пенсий стартовала в Украине: на сколько и кому увеличат выплаты.

Индексация пенсий стартовала в Украине: на сколько и кому увеличат выплаты.

Автоматический перерасчет пенсий стартовал в Украине. С 1 марта выплаты в среднем увеличатся на 300 гривен – рассказали в Министерстве соцполитики. Индексация коснется 8 миллионов человек. _______________________________ Подпишись на канал "Дом": ...

Он научил  «Мрию»  летать: легендарному лётчику-испытателю Александру Галуненко исполнилось 75.

Он научил «Мрию» летать: легендарному лётчику-испытателю Александру Галуненко исполнилось 75.

Он научил "Мрию" летать. Юбилей отмечает командир первого экипажа самого большого в мире самолета Ан-225 Александр Галуненко. За свою карьеру пилот поставил 263 мировых рекорда. Теперь обучает лётному делу новое поколение летчиков. О жизни, достиж...

Новости 22:00 за 1 марта 2021 года

Новости 22:00 за 1 марта 2021 года

00:00 Смотрите в этом выпуске: 00:13 Штрафы за нарушение правил пожарной безопасности значительно вырастут. 00:42 В ГСЧС объяснили причину длительного тушения лесных пожаров в Луганской области в прошлом году. 01:30 Первые украинские семьи уже пол...

Более 130 тонн гуманитарной помощи ООН доставили в ОРЛО.

Более 130 тонн гуманитарной помощи ООН доставили в ОРЛО.

Более 130 тонн гуманитарной помощи ООН доставили в отдельные районы Луганской области. Одиннадцать грузовиков, которые три дня блокировали незаконные вооруженные формирования, пересекли контрольно-пропускной пункт "Счастье". Основа груза – гигиени...