Украина поднялась в рейтинге экономической свободы, но ее позиции шаткие.

Экономически свободные страны, где бизнес работает без искусственных препятствий, в условиях верховенства права и взвешенной бюджетной и налоговой политики, скорее оправятся от кризиса. Будет ли среди них Украина?

Україна посіла 134 місце у новому Індексі економічної свободи, піднявшись на 13 позицій із торішнього 147-го.

Це стало результатом макроекономічної стабілізації та перспективних зрушень у сфері правосуддя, що відбулися за період оцінки, який припав на другу половину 2018-го та першу половину 2019 року.

На відміну від рейтингу Doing Business, який вимірює легкість ведення бізнесу в практичному вимірі (наприклад, скільки часу займає отримання дозволів та скільки доведеться витратити на підключення до електромережі) Індекс економічної свободи дивиться на те, які умови держава створює для підприємництва в цілому.

Навіть у такій непевній ситуації економічна свобода не втрачає актуальності

Що таке економічна свобода?

Економічна свобода — це коли бізнес може захистити свої права. Тому в цьому індексі враховуються такі показники, як захист прав власності, ефективність судочинства, чесність і прозорість влади.

За усіма ними оцінки України підвищились — очевидно, далося взнаки те, що у 2018−2019 роках завершилось формування довгоочікуваного Антикорупційного суду, а кроки для збільшення прозорості у відносинах між бізнесом та органами влади призвели до зменшення корупції у цій сфері. Яскраві приклади таких кроків — це перенесення державних закупівель і відшкодування ПДВ онлайн.

Економічна свобода — це коли завдяки зваженій бюджетній політиці та відповідальним витратам уряду країні не загрожує дефолт. Аналітики американського The Heritage Foundation, який видає цей Індекс, оцінили нашу державу як «фіскально здорову» і відзначили, що станом на період оцінки державний борг України скоротився до 64% від ВВП із 75% у попередньому році.

І, нарешті, економічна свобода включає умови для ведення бізнесу і здійснення зовнішньої торгівлі - імпорту та експорту. Індекс зафіксував зменшення середньої тарифної ставки в Україні, внаслідок чого наші позиції за показником торгівлі покращились. Ймовірно, Україна отримала додаткові бали і за поступове спрощення контролю на митниці - зокрема впровадження розмитнення через «єдине вікно».

Та з точки зору дерегуляції і полегшення умов для ведення бізнесу період, за який розраховували найновіший Індекс економічної свободи, був відверто слабким. Протягом цього періоду найпомітнішими досягненнями дерегуляції було скасування низки застарілих радянських норм для бізнесу й такі певні точкові спрощення, як відміна обмежень для цукрової галузі.

Сповільнення у реформах для підприємництва позначилось на показнику «свобода бізнесу» Індексу, який зменшився на декілька пунктів.

Економічна свобода в період «турборежиму» та пандемії

Цього року публікація Індексу економічної свободи припала на період значних потрясінь глобальної економіки на фоні пандемії коронавірусу. В США обвалюється фондовий ринок, в Україні росте курс валют, а коронавірус вражає людей і завдає удару по бізнесу по всьому світу.

Але навіть у такій непевній ситуації економічна свобода не втрачає актуальності. Економічно вільні країни, де бізнес працює без штучних перешкод, в умовах верховенства права та зваженої бюджетної та податкової політики, швидше оговтаються від кризи. Чи буде серед них Україна?

Із новим скликанням парламенту на зміну стагнації у законодавчих змінах прийшов «турборежим». Було зменшено штрафи за порушення у сфері трудового законодавства, полегшено процес отримання дозволів на будівництво та врегульовано процедуру банкрутства. Держава пішла назустріч приватному сектору, розширивши можливості для приватизації державних підприємств, а також для концесії - передання доріг, портів чи інших об'єктів у тимчасову власність бізнесу, який готовий в них інвестувати.

Є надія, що закони для протидії рейдерству, що посилюють контроль над реєстрацією бізнесу та нерухомості, пом’якшать довготривалу проблему незахищеності прав власності в Україні.

Водночас, новообрані депутати зобов’язали навіть малий бізнес використовувати касові апарати. Це збільшує адміністративне навантаження на дрібних підприємців та загрожує їм штрафами за помилки та технічні збої.

Досі немає відчутного прогресу в напрямку впровадження ринку землі та осучаснення законодавства про працю. Залишаються сумніви щодо готовності політиків забезпечити незалежність Національного банку, а також правоохоронної системи — ми вчергове бачимо призначення політично заангажованої фігури на посаду генпрокурора.

Після оголошення карантину Верховна Рада тимчасово відмінила деякі податки та штрафи для бізнесу. Разом з цим, бракує реакції державних органів на економічний удар, якого вимушені затримки у роботі бізнесу та транспортного сполучення непропорційно завдають галузям торгівлі та послуг, а також малому бізнесу.

Лібералізація ведення бізнесу, забезпечення прозорості уряду і верховенства права — це те, що не лише підтримає підприємців під час форс-мажору, спричиненого пандемією коронавірусу, а й зміцнить економіку України в цілому, пришвидшивши її зростання.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Новости по теме

Предотвращать или наказывать. Какую тактику выбирает правительство?

В сюрреалистическом сериале «Украинская власть против коронавируса» новый эпизод — «Наказание без преступления»

Понедельник будет тяжелым

Чем жила страна 3 апреля 2020 года

Чрезвычайное положение Шредингера

В отличие от Италии и Испании украинская власть пытается действовать в ручном режиме и за пределами собственного правого поля

Тройной кризис капитализма

Вирус-убийца обнажил все слабости западных капиталистических экономик. Теперь, когда страны находятся в состоянии военного положения, у нас есть возможность исправить эту систему

1

Коронавирус и судебная реформа. Что может измениться?

Из-за карантина многие судебные слушания начали проводиться дистанционно — в режиме видеоконференций. Украине нужно ухватиться за эту возможность

1

Продолжая просматривать Новости Украины (UAZMI), вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь на использование файлов cookie