1,68 грн/кВт уже не буде: експерти сказали, наскільки може подорожчати електроенергія влітку.

1,68 грн/кВт уже не буде: експерти сказали, наскільки може подорожчати електроенергія влітку

— Автор ЯРОСЛАВ МАРКІН

Ціни на електроенергію для населення в Україні вже з 1 липня можуть вирости з поточних 1,68 грн за кіловат до 2,10–2,42 грн. При цьому суттєвого збільшення видатків на субсидії з боку держави не передбачається.

Такої думки дійшли експерти у сфері енергетики в ході обговорення майбутньої ціни на електричну енергію на ток-шоу Energy Freedom , організованого Energy Club, повідомила Kosatka.Media .

Як можуть вирости ціни на електику влітку?

Зараз тариф на електроенергію для населення утримується на рівні 1,68 грн за кіловат за рахунок дотування з боку «Енергоатому» та «Укргідроенерго». Ці виробники за розпорядженням держави продають частину своєї продукції за цінами, які значно нижче ринкових (15 коп/кВт та 1 коп/кВт відповідно). Цим вони заганяють себе у глибокі збитки. Тож, як погодилися експерти, що підвищення цін на електроенергію для населення в Україні неминуче.

«Наскільки мені відомо, уряд з 1 липня планує підвищити ціну. Цьому передуватиме зміна моделі ПСО. Особисто я проекту не бачив, але колеги розповідали, що зміни передбачатимуть перехід на прямі закупівлі електроенергії у «Енергоатома» з 1 червня. Як на мене, від вирівнювання цін виграють усі. Як на мене, це 2,10 грн без ПДВ, але з урахуванням тарифів операторів інфраструктури (тобто, близько 2,52 грн з ПДВ , – Ред.)» , – сказав провідний експерт енергетичних програм Центру Разумков Максим Білявський.

Такої ж думки енергетичний експерт, директор спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев.

«Хоча не відомо точно, яким буде формат цих спеціальних зобов’язань, приблизною ціною для домогосподарства є десь 2,10 грн – 2,20 грн . Якщо зняти всі обмеження, то цими двома гривнями справ не обмежиться. Кінцева ціна для домогосподарства може сягнути трьох і вище гривень. Але це не остаточна ціна і з часом і вона може зростати », – сказав Рябцев.

Те, що нинішній тариф для населення не покриває витрат на генерацію електроенергії, підтвердив і експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп .

«Якщо «Укргідроенерго» ще залишається прибутковим, то ситуація, у якій знаходиться «Енергоатом», катастрофічна. І ціна електроенергії в 2,42 грн/кВт вирішила б цю проблему. Чи піде влада на підвищення? Мені здається, що іншого способу врятувати ситуацію на ринку, ані зробити ціну реальною, немає », – вважає Прокіп.

Чи вистачить на всіх субсидій?

Українці справедливо бояться, що після зростання цін на електроенергію, їхні рахунки зростуть. Деякі очікують, що навіть у кілька разів.

«Це не так. Ми підрахували, що відсоток витрат домогосподарства на електроенергію після вирівнювання цін складатиме 6% від сукупних витрат» , – сказав Білявський.

Але тим людям, які сподіваються, що держава зможе суттєво їх захистити від подорожчання електроенергії, на думку Прокіпа, на багато розраховувати не варто.

«У випадку підвищення ціни електроенергії не очікується суттєвих додаткових видатків по субсидіях. Але треба дивитися на ситуацію в комплексі. Бо на фоні підвищення ціни на газ (ми вже бачимо річні тарифи), і на фоні того, що ми не знаємо, що буде з ціною газу для ТКЕ (залишиться ПСО чи ні, якою буде ціна), у населення будуть додаткові витрати на комунальні послуги. І все в сумі може вимагати додаткових субсидій. А ми наразі не бачимо якихось намірів підвищити рівень виплат для субсидіантів », – сказав Прокіп.

Що може завадити підвищенню ціни

За підрахунками Максима Білявського, якщо не встановити ринкову ціну для всіх категорій споживачів, то за підсумками 2021 року дефіцит Гарантованого покупця на дотування вартості електроенергії населенню становитиме більше 18 млрд грн.

«На наш погляд, краще вирівняти ціни, збільшити видатки на субсидії за рахунок тих коштів, які мав би витрачати ГарПок» , – додав Білявський.

Водночас на думку Геннадія Рябцева, перш ніж піднімати ціни для населення, державі потрібно буде розібратися з наявними проблемами на ринку електроенергії.

«На моє переконання, не може бути вирівнювання цін для населення і промисловості, поки не вирішено глобальні проблеми цього ринку, а саме – багатомільярдні заборгованості і зберігається перехресне субсидіювання. Крім того, у нас залишаються неузгодженими три сотні нормативно-правових актів, які були ухвалені після прийняття закону про ринок електроенергії. І дірками у цьому законодавстві користуються учасники ринку» , – сказав Рябцев.

Читайте також: ВЕРХОВНА РАДА ЗАКЛИКАЛА КАБМІН ВСТАНОВИТИ ПІЛЬГОВИЙ ТАРИФ НА Е/Е ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ В 30-КІЛОМЕТРОВІЙ ЗОНІ АЕС

Теги: тарифи, електроенергія, ринок електроенергії, ціна, населення

Читайте також

Кабмін підвищив на 20% норму відрахування дивідендів для Укргідроенерго
В «Укренерго» розповіли про можливе вирішення проблеми мільярдних боргів
В «Укренерго» розказали, коли чекають позитивне рішення щодо приєднання до ENTSO-E

Kosatka.Media

https://kosatka.media/

Новости по теме
Госрегулирование цен на топливо усилит конкуренцию на рынке АЗС. главы ОП Милованов.

Госрегулирование цен на топливо усилит конкуренцию на рынке АЗС. главы ОП Милованов.

Внештатный советник руководителя Офиса Президента Тимофей Милованов считает, что государственное регулирование цен на топливо позволит возобновить и усилить конкуренцию на рынке АЗС.

Цензор.НЕТ

Любите нас, а то начнём бомбить: Кремль не спешит выменивать Медведчука.

Любите нас, а то начнём бомбить: Кремль не спешит выменивать Медведчука.

У Путина прокомментировали идею обменять Медведчука на украинских пленников Кремля "Мы заметили. Скорее, вы знаете, это внутриукраинская политическая кухня. Собственно, я не знаю, почему предлагается украинских политиков выставлять на обмен. Вопро...

Выселить и стереть из памяти. Геноцид крымских татар - Радио Крым.Реалии

Выселить и стереть из памяти. Геноцид крымских татар - Радио Крым.Реалии

18 мая – день памяти жертв геноцида крымскотатарского народа. Спецоперация НКВД по выселению крымскотатарского народа из Крыма в 1944 году сегодня признана актом геноцида парламентами Украины, Литвы, Латвии, а реабилитация крымскотатарского народа...

Підземні тунелі ХАМАСу: як вони виглядають ззовні та зсередини.

Підземні тунелі ХАМАСу: як вони виглядають ззовні та зсередини.

З 15 травня Ізраїльська армія прицільно стріляла по "метро" ХАМАСу. Ці підземні бункери тягнуться на багато кілометрів, ними користуються бойовики ХАМАСу. Пресс служба ЦАХАЛу створила 3D модель такого тунелю. Підписуйтеся на канал: Читай всі закри...

Ситуация с бензином в Украине. Реалии

Ситуация с бензином в Украине. Реалии

Демонстрация монопольного сговора. Несколько сетей автозаправочных станций приостановили продажу топлива премиум-класса из-за введения предельного уровня торговой надбавки к средней цене. В Офисе президента заявили: госрегулирование на рынке горюч...

Отставка Степанова. Кто за, кто против - Итоги 17.05.21

Отставка Степанова. Кто за, кто против - Итоги 17.05.21

00:00 Смотрите в этом выпуске: 00:17 Кадровые ротации намечены в Кабинете министров Украины. 04:37 Уже в этом году все документы и справки украинцы смогут предоставлять в электронном виде. 08:36 Сегодня начался приём заявок на льготную ипотеку для...

Новости мира: седьмой день противостояния между Израилем и Палестиной.

Новости мира: седьмой день противостояния между Израилем и Палестиной.

#новости​ #новостионлайн​ #новостиукраины #новини​ #свежиеновости​ #новостимира UA - Уже сьомий день не вщухають обстріли між Ізраїлем і сектором Гази. З обох боків – десятки смертей і сотні постраждалих. З чого ж почався цей військовий конфлікт п...

2